Joanna Warsza (PL)

29.02 - 04.03.2016

V posledných rokoch boli umelci a kurátori často konfrontovaní s klasickou politickou dilemou, či sa majú alebo nemajú angažovať. Politické, ideologické či ekonomické kontexty niektorých bienále či výstav nastolili otázku či pokračovať v tomto smere a ak áno, za akých okolností, s akými dôsledkami a v akom rozsahu. Bienále v Istanbule, Kyjeve, či nedávna Manifesta 10 v Petrohrade jednoznačne poukázali na to, že kurátorstvo a umelecká tvorba nemôžu byť voči politickému dianiu ľahostajné. Témou workshopu a prednášky boli  kurátorské a umelecké stratégie súvisiace s politickými dilemami ako napr. ako zaangažovať publikum v prostredí politickej ne-angažovanosti, ako umenie pôsobí na mocenské politické a estetické prostredie, ktoré sú kľúčové etické a estetické otázky, či sa umenie môže stať sprostredkovateľom politického zblíženia alebo je to nerealistické očakávanie?

Joanna Warsza je kurátorka, vedecká pracovníčka a autorka pôsobiaca v oblasti vizuálnych a múzických umení a architektúry. V súčasnosti vedie kurátorský program CuratorLab na Konstfack v Štokholme. Študovala na divadelnej a tanečnej akadémii vo Varšave a na univerzite Paris 8. Kurátorsky sa podieľala na sprievodnom programe Manifesty 10 v Petrohrade, príprave gruzínskeho pavilónu na 55. Bienále v Benátkach a 7. Bienále v Berlíne. Redakčne  sa podieľala na prácach Stadium X-A Place That Never Was (2009), Forget Fear (2012) a Ministry of Highways: A Guide to the Performative Architecture of Tbilisi (2013). Žije a pracuje v Berlíne a Varšave.
 

29.02 - 04.03.2016
Seminár a tutoriálne konzultácie
03.03.2016 / 17:00 / Berlinka – SNG / verejná prednáška
Keď už načasovanie nemohlo byť horšie / O kurátorstve, bojkotoch, ústupkoch a politických prevratoch.

David Beech, The Art Boycott, Article published in Art Monthly in October 2014

Ahmet Ögüt, Collective Action needs to happen in a synchronized manner

Andrea Phillips, Making the Public in (ed.) Robin Mackay, When Site Lost the Plot (Falmouth- Urbanomic, 2015) ISBN 978-0-9575295-6-4

Representing something that you disagree with, Interview Galit Eilat with Renata Cervetto, Ulrike Jordan and Georgia Stellin
 

Spoločný projekt tranzit.sk a Ateliéru IN (Katedry intermédií a multimédií, VŠVU Bratislava) v rámci programu Open Studio.

Hlavným partnerom iniciatívy tranzit je Nadácia ERSTE.

Open Studio s Joannou Warsza podporil Poľský inštitút v Bratislave.