Anton Lederer (AT)

27.03 - 31.03.2017
Edícia TANDEM / (Umenie a veda)

Anton Lederer a Margarethe Makovec rok po založení centra súčasného umenia < rotor > v roku 2000 otvorili prvý umelecký priestor v mestskej časti Grazu, kde sídlia dodnes. < rotor > sa hneď od začiatku svojej činnosti zaoberal verejným priestorom mestskej časti Annenviertel, ktorá bola po stáročia jednou z hlavných štvrtí obývaných imigrantmi, v ktorej už od obdobia industrializácie bývala najmä robotnícka trieda. Cieľom dlhodobého projektu The Art of Urban Practice (Umenie mestskej praxe), ktorý od roku 2008 realizuje multidisciplinárny tím, bolo skúmať možnosti spolupráce a realizácie umeleckých projektov vo verejnom a sociálnom priestore tejto štvrte.

Anton Lederer vo svojej prednáške predstavil projektové stratégie, s ktorými < rotor > počas svojej existencie experimentoval. Ich základom bola vždy komunikácia s miestnym obyvateľstvom, majiteľmi prevádzok a ďalšími užívateľmi okolitého verejného priestoru. „Tak ako v počiatkoch, aj dnes nás  zaujíma, ako miestni ľudia zmýšľajú o zmenách vo svojej štvrti. V projektoch sme sa snažili využívať metódy komunikácie a vytvárať situácie, v ktorých sa umelci, pracovníci z oblasti kultúry, teoretici a aktivisti môžu stretávať s miestnymi obyvateľmi, podnikateľmi a okoloidúcimi.“

Jedna zo základných otázok projektov je stále aktuálna: Ako je možné umelecky adekvátne vstupovať do verejného a sociálneho priestoru tak, aby umenie podporovalo tzv. empowerment obyvateľov, čiže zvyšovanie ich uvedomelosti a kompetencií pri rozhodovaní o vlastných záležitostiach.

Anton Lederer sa narodil v Grazi v roku 1970. V roku 1994 začal vo svojom dome organizovať verejné výstavy umenia. O rok neskôr s Margarethe Makovec založil svoju prvú iniciatívu s názvom Raum für Kunst (Priestor pre umenie). V roku 1999 spoločne založili < rotor >, centrum súčasného umenia v Grazi, v ktorom pôsobia aj v súčasnosti. Ich program sa orientuje na sociálnu a politicky relevantnú umeleckú tvorbu a spoluprácu medzi umeleckými scénami v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe. Vo svojich tvorivých aktivitách zameraných na publikum, ktoré bežne nenavštevuje umelecké inštitúcie, a podnecujúcich diskusiu o formovaní subjektov sociálnej transformácie, zohráva kľúčovú úlohu verejný a sociálny priestor. www.rotor.mur.at
 

27.03 - 31.03.2017
Workshop a tutoriálne konzultácie
27.03 - 31.03.2017
Anton Lederer (AT) v diskusii s riaditeľkou iniciatívy tranzit.sk Judit Angel (RO)
30.03.2017 / 16:00 / Berlinka - SNG / verejná prednáška
Susedstvo, umenie a empowerment 

Spoločný projekt tranzit.sk a Ateliéru IN (Katedry intermédií a multimédií, VŠVU Bratislava) v rámci programu Open Studio.

Hlavným partnerom iniciatívy tranzit je Nadácia ERSTE.

Projekt Open Studio podporili Ministerstvo školstva SR v rámci programu KEGA (č.005VŠVU-4/2016), Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.