16-20.December 2019

LOM Space

Bratislava BAK Summer School

The Bratislava BAK Summer School: Art as Politics is a collaborative and intensive learning week from 16–20 December 2019 in Bratislava, Slovakia, organized in partnership with BAK (basis voor actuele kunst) in Utrecht, Open Studio/Studio IN – Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, APART Collective in Bratislava, and initiated by Kristína Országhová. This course begins from the understanding that art has the potential to imagine and enact different ways of being in the world, and that this is intrinsically a political practice. As social, environmental, geopolitical, economic, and technological structures are rapidly rearranging, it is increasingly apparent that new forms of relations and livability, systems of value, modes and sites of distribution, etc. must be forged. With its critical and generative potential to address, create, and experiment, artistic imaginary shows to be a vital site and resource for such re-formations. And as ideas, practices, and meanings of resistance, coming together, identity, activist and artistic practice, and collectivity and closeness—as well as the notions of artistic production, the (art) institution, and the public—are transforming, many artistic practices develop as inextricable from the political. 
The Bratislava BAK Summer School is supported by Slovak Arts Council

20.november 2018

18:00 BERLÍNKA-SNG

Wendelien van Oldenborgh (DE)

Wendelien van Oldenborgh vytvára svoje diela spôsobom, ktorý pracuje s filmovým formátom ako s metódou produkcie a základným jazykom, pre rôzne formy prezentácie. Pracuje pritom s účastníkmi na rôznych variantách a spoločne tak vytvárajú scenár. S týmito prácami zameriavajúcimi sa na štruktúry, ktoré nás formujú a brzdia, sa zúčastnila na rôznych veľkých bienále aj menších špecializovaných výstavách. Medzi jej nedávne prezentácie patria: Cinema Olanda, samostatná výstava v Holandskom pavilóne na 57. Benátskom bienále, 2017; As for the future, samostatná výstava v DAAD gallery, Berlín, 2017; I am a native foreigner, Stedelijk Museum Amsterdam, 2017/18; Future Footnotes, samostatná výstava v Significant Other, Viedeň, 2018. Wendelien van Oldenborgh žije a pracuje v Rotterdame a Berlíne.

18-21.September 2018

VŠVU/AFAD

Bratislava BAK Summer School

The Bratislava BAK Summer School: Art in a Time of Interregnum is a collaborative and intensive learning week in Bratislava from 18‐21 September 2018, organized in partnership with BAK (basis voor actuele kunst) in Utrecht, Open Studio/ Studio IN – Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, APART Collective in Bratislava, and initiated by Kristína Országhová.

The Bratislava BAK Summer School: Art in a Time of Interregnum brings together artists, curators, art theorists, and academics to collectively think through, learn about, and imagine critical, politically-informed artistic practices that work to grasp and influence our dramatically changing times. Concepts of the precariat, the challenges of contemporary fascisms, contemporary constructions of “we,” the posthuman, the Anthropocene, etc. are discussed with a thematic inquiry into forms of artistic expression relevant to contemporary destabilizations.

23.APRíL 2018

18:00 Galéria MEDIUM

Susanne Bosch (DE)

Susanne Bosch je umelkyňa a nezávislá výskumníčka. Svoj titul PhD obhájila prácou "Učenie pre občiansku spoločnosť protredníctvom participatívneho verejného umenia" na Ulsterskej univerzite v Belfaste v 2012. Od 2007 do 2012 vytvorila a viedla magisterský program umenie vo verejnom priestore spolu s Danom Shipsidesom. Ako interface aktivistka sa podieľala na medzinárodných projektoch zameraných na verejný priestor, ktoré sa venovali otázkam dlhodobých problémov a kreatívne prispievali k diskusii o myšlienkach demokracie a udržateľnej budúcnosti. Jej diela sa často venujú téme peňazí, migrácie a spoločenských vízií a participačným modelom. 
Pracovala v Rakúsku, Taliansku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Grécku, Palestíne, Španielsku, Spojených štátoch amerických, Mexiku, Malajzii a taktiež v Turecku a momentálne pôsobí ako nezávislá umelecká výskumná pracovníčka v programe Collaborative Arts Partnership Programme (CAPP), európskej sieti partnerov zo šiestich krajín (2014 – 2018). Prešla školeniami v oblasti facilitácie konferencií typu Open Space (vedené účastníkmi bez vopred stanoveného progamu) a metódy Art of Hosting (2008, 2014), ako aj transformácie konfliktov (2004).

20.APRÍL 2018

10:00 Galéria MEDIUM

Alexandra Pirici (RO)

Špeciálna edícia

Alexandra Pirici vychádza zo svojho profesionálneho zázemia choreografky, pričom sa touto disciplínou nenecháva obmedziť. Pracuje s rôznymi formami médií od performance cez vizuálne umenie až po hudbu. V New Museum v New Yorku bola len nedávno otvorená jej rozsiahla samostatná výstava (2018). Jej práce boli súčasťou deceniálnej prehliadky umenia Skulptur Projekte Münster 2017, vystavovala na 55. benátskom Bienále umenia v rumunskom pavilóne, v londýnskej galérii Tate Modern, v Tate Liverpool, na 9. berlínskom Bienále súčasného umenia, na prehliadke Manifesta 10, v parížskom Centre Pompidou, v New Museum v New Yorku, v Ludwig Museum v Kolíne, na 12. Swiss Sculpture Exhibition, vo Van Abbemuseum, v berlínskom Hebbel am Ufer, ako aj v Múzeu moderného umenia vo Varšave a v mnohých ďalších. V roku 2015 jej National Dance Center v Bukurešti udelilo cenu Excellency Award.

17.apríl 2018

11:00 Galéria MEDIUM

Sheri Wills (US)

Špeciálna edícia

Tvorba Sheri Wills je založené na filme, video performancii a inštalácii. Sheri Wills vystavuje na medzinárodnej scéne, vrátane niekoľkých samostnýh výstavách v Director’s Lounge v Berlíne, the Robert Beck Memorial Cinema v NYC a The International Experimental Cinema Exposition. Jej filmy mohli vidieť návštevníci Londýnskeho filmového festivalu, Medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame a v Múzeu moderného umenia v New Yorku. V živých video projektoch spolupracovala so skladateľmi Janom Jiráskom, Charlesom Normanom Masonom, Bright Shengom a Ofer Ben-Amotsom. Vo video performanciách spolupracovala s hudobnými telesami ako napríklad NYC choral group, Khorikos, the Providence String Quartet, Luna Nova New Music Ensemble a Ensemble QAT v Montreale, v priestoroch ako napríklad Roulette v Brooklyne, the Firehouse Space v Bushwicku a České centrum v NYC. Je profesorkou na Katedre filmu, animácie a videa na Rhode Island School of Design. Žije v New York City.

19.marec 2018

18:00 Berlínka-SNG

Rokko Juhász & Nanxi Liu

Nanxi a Rokko začali spolupracovať v roku 2015. Ich spoločné performancie prebehli v Indii, Číne, Filipínach, na Slovensku či v Maďarsku, a taktiež spolu hosťovali workshopy zamerané na umenie performancie vo verejnom priestore. Ich performancie sa zakladajú na konfrontácii osobných skúseností a spoločenských problémov a na skúmaní štátneho aparátu zo spoločenského hľadiska. V súčasnosti pracujú na 30. výročí projektu Transart Communication v strednej a východnej Európe (Rokko) a celoročonom projekte Hong Kong 2018: Drifting Borders – An Art Project about Nation, Identity and the Individual (Nanxi). Aby sa poučili a učili z minulosti a prítomnosti, prehodnocujú svoju úlohu pracujúcich umelcov v každodennom boji a sociálnych situáciách.
Jozef Rokko Juhász (1963), vizuálny umelec, organizátor. Riaditeľ Kassákovho centra intermediálnej kreativity a kurátor festivalu Transart Communication. Na umeleckej scéne sa ako performer pohybuje už od roku 1986. Zameriava sa najmä na performancie vo verejnom priestore, performačné intervencie a projekty. Od roku 2009 vedie workshopy a vysokoškolské kurzy zamerané na performanciu po celom svete. Juhász žije a pracuje v Budapešti.
Nanxi Liu (1989) je výskumníčka, performerka a organizátorka, ktorá žije v Číne a Hong Kongu. Liu pôsobila ako projektová manažérka v Centre pre kultúrny rozvoj komunity (2013 – 2015) v Hong Kongu, počas ktorého koordinovala festivaly a workshopy performancie a podujatia v Hong Kongu a Číne. Taktiež skúma a píše o performancii a spoločensky angažovanom umení v Hong Kongu.